Rozhovor s lídrem Ilumia

Vcházím do nenápadného podniku na Moravském náměstí. Šestá Větev se to jmenuje. Roman sedí úplně vzadu a pije bezovou limonádu. Nad něčím usilovně přemýšlí a všímá si mě, až když si přisednu. Rozhlížím se po zajímavých obrazech v salónku, kde sedíme, a v tu chvíli mi sděluje, že to je jeden z jeho nejoblíbenějších podniků.

Ahoj, Romane, jak se máš?

Děkuji za optání. Nostalgicky. Právě jsem si uvědomil, jak jsem skrz veškeré cestování už chvíli nenavštívil tohle místo… Je to příjemné tu znova sedět.

 

Na čem zrovna pracuješ?

Úspěšně jsme uzavřeli minulý rok a tak je to teď převážně příprava na tento rok administrativně.

Můžeš mi říct něco o sobě?

Má historie ve zkratce. Kolem roku 2010 se začínám více a více zapojovat do chodu skupiny Ardor Viridis (náš původní název). Přebírám více a více činností a zodpovědností. Učím se na tom neskutečně moc nových věcí a mílovými kroky se posouvám jak já, tak i skupina. Kolem roku 2015 si začínám uvědomovat naplno potenciál této skupiny a upřednostňuji ji před svou prací živnostníka fotografa a designéra. A rok 2018 byl zlomový, kdy jsme úspěšně prošli rebrandigem a stali se skupinou Ilumia.

Říkáš, že Ilumia vznikla 2018, už se vám od té doby něco povedlo?

Whoa, kde začít… Natočili jsme nové ohnivé promo video, které mělo neskutečné ohlasy (skvělá práce od r.visual jako vždy). Proběhl casting a my zase rozšířili řady našich umělců. Navázali jsme nové spolupráce ať už s agenturami, tak i s profíky, co nás pomáhají posouvat dále.

Zde bych se rád pozastavil, protože tohle se nezdá, ale skrývá to v sobě spousto drobností na pozadí. Naše nová choreografka nám pomáhá posouvat show na další level a podle ohlasu diváků se jí to daří dobře. Náš nový copywriter/markeťák nám pomáhá udržovat sociální komunikaci tak, že baví více nás i naše fanoušky. Náš nový dodavatel svítících props nám po roce konzultací a testování vyvinul nový prototyp ledkových programovatelných kuželek, které si nemůžeme dostatečně vynachválit (díky Lighttoys jste borci ⚡️).

Máte nějaké hodnoty, které bys vyzdvihl?

Smysl pro detail. Pečlivost. Lidskost.

Neustále se snažíme kriticky dívat na to co děláme a jak to může být lepší, zajímavější a efektnější. Když už se do něčeho nového pustíme, tak s důrazem na kvalitu výsledku (viděli jste naše nové videa, web,… tak víte o čem mluvím). Komunikace je základ všeho a proto se snažím o to, aby se každý cítil příjemně u nás a chtěl dávat ze sebe maximum ať už na trénincích, tak hlavně na show samotných.

Je něco, s čím jsi nespokojený?

Samozřejmě. Nespokojenost a selhání jsou důležitou součástí růstu jak mě, tak i firmy jako takové. Pár měsíců zpátky jsme byli neskutečně blízko k tomu mít vlastní tréninkové prostory, sklad a zasedací místnost. A to hlavní – vše hned vedle sebe, blízko u dálnice… prostě místo přesně pro nás! Bohužel to na poslední chvíli padlo, a tak od té doby hledáme bez úspěchu dále. Takže mi stále neskutečně moc chybí větší prostory, kde bychom mohli naše tvoření posouvat ještě dále a mít tam naši kreativní dílnu.

PS: jestli víš o něčem zajímavém v okolí Zlína/Brna, tak se nám neváhej ozvat, moc to oceníme!

Jak se podle tebe vyvíjí celé odvětví ohnivých a světelných show?

Všichni v branži rosteme, takže se zvedá kvalita show ve všech směrech. Ať už pohybem, kostýmy, makeupem, efekty… Neustále se posouvají hranice toho, co divák očekává a co ho zajímá. U světelných show se pomalu, ale jistě více a více využívá moderních technologií a objevují se nové způsoby jak umělecký a technický svět dále propojit. U ohnivých show je to na druhou stranu větší množství a variace nejrůznějších efektů. Tohle je opravdu jen ve zkratce, každý trh to má malinko jinak.

 

Kam směřuje Ilumia? Jakou máš vizi pro rok 2019?

Určitě nemáme v plánu polevovat s naším tvořením. Takže cíl je stále stejný – maximum nadšených diváků a spokojených organizátorů a agentur. Vizí máme pár, ale ještě je brzo na to jim dělat teaser.

Je něco, co bys chtěl říct na konec? Máš volný prostor.

Díky vám všem co nám pomáháte být lepší každým novým vystoupením. Díky za každý potlesk, za každou spolupráci a za každý zážitek co jsme vám naší prací mohli zprostředkovat. Vážíme si vaší přízně a doufáme, že si tu naši cestu budete užívat i nadále s námi! A díky tobě Matouši za příjemné posezení zde!

 

Díky za rozhovor, měj se.

Fotografie od r.visual & Matus Lago
Článek od Matouš Dvořák
2019-02