Chimaera – Tajemný videoprojekt se zahraničním hostem

A chimera ( pronounced chie’mera ) is a mixture of two species.
The term is derived from the Greek chimaira (Χίμαιρα), a mythological creature.
Chimaera was usually described as a merging of parts of a lion, a goat and a Snake.

CZ-BW
EN
CZ-BW
EN

Možná jste si všimli, že už delší dobu naznačujeme vznik nového uměleckého projektu s názvem Chimaera. Tento jedinečný video-projekt je výsledkem intenzivní mezinárodní spolupráce. Dnes jsme se rozhodli závoj tajemství poodhalit o trochu více a prozradit vám, jak probíhala jeho realizace.

První setkání

Za myšlenkou Chimaery stojí náš CEO Roman (se kterým jsme nedávno vydali rozhovor) a belgicko-holandský umělec Manuel Maes. S realizací kreativní vize pak tradičně pomáhal nenahraditelný r.visual, z jehož dílny pocházejí i naše promo videa.

A jak se to vlastně celé seběhlo? Proč se nezeptat přímo Manuela…

Manuel: “To byla krásná shoda okolností, jak už tak bývá zvykem. V srpnu 2018 jsem byl na akci Phoenix Fire Convention v Německu. Mojí vášní v té době byl buugeng a nemohl sem si nevšimnout Romana točit, protože mě okamžitě zaujal. Přišel jsem k němu a představil se. Překvapením pro mě bylo to, že jeho dřevěné tréninkové buugengy, které vyvíjel po mnoha let, jsou založené na designu LED buugengů od Lighttoys. Ze sdílení triků se to rychle přesunulo do vymýšlení a tvoření nových partner buugengových triků. Po objevení pár zajímavých jsme naše nápady rovnou natočili s našimi LED buugengy.”

Pátek – Cesta do ČR

Od té doby zůstali Manuel a Roman ve spojení. Kvůli pracovní vytíženosti se jim dlouho nedařilo nic domluvit. Když se pak v lednu 2019 Manuel ozval, že by od nás chtěl odkoupit tréninkové buugengy, okamžitě vznikl nápad spojit to s týdenní tvořivou návštěvou věnovanou učení se a vymýšlení nových věcí.

Roman se jako vždy, když se naskytne něco neobvyklého, opravdu nadchl a bez váhání se kupovaly letenky na první týden v únoru.

A při nekonečném čekání na Manuela se Romanovi začala v hlavě rozvíjet myšlenka nového buugeng projektu. Myšlenka na Chimaeru mu nedala spát a o další týden a pár telefonátů později měl Roman přislíbenou podporu od Lighttoys (díky kluci, bez vás a vašich skvělých LED produktů si neumíme představit život) a produkční studio už vzpomínaného r.visual.

Jako poslední zbýval telefonát Manuelovi, který touhle dobou stále o ničem takovém nevěděl. Byl nadšený.

Manuel přiletěl v pátek 1. února večer do Prahy. Zde převzal od Lighttoys FT poi, které jsme použili při natáčení jako dekorace. Za Romanem do Brna dojel někdy po půlnoci, a tak se konečně po půlroce znovu setkali.

Sobota – Překvapení pro Ilumia tým

V sobotu po obědě se nic netušící členové skupiny Ilumia vydali na klasický skupinový trénink. O projektě v tento moment nic nevěděli, takže Manuel byl pro všechny velmi příjemným překvapením, stejně jako jeho úžasné dovednosti s poi, tyčemi i buugengy, o které se s námi nadšeně podělil.

Velkou část tréninku věnovali Roman s Manuelem tvoření choreografie na natáčení, které se blížilo rychleji, než čekali. Intenzivní trénink jsme zakončili experimentováním s dvěma tyčemi v 3D rovině (jestli netušíte, o čem mluvíme, podívejte se na video vedle).

Skupinové tréninky jsou vždy zábavné a jsme nadšení, že jsme si mohli zatrénovat s jedním z nejlepších flow artistů v Evropě.

Neděle – Na otočku do Vídně

V neděli měla Ilumia další trénink, tentokrát ve Zlíně. Ale když Manuel zjistil, že je v ten den ve Vídni buugengový workshop, který vede náš kamarád Gustavo Ollita – nový plán byl jasný. Po obědě oba vyrazili směr Vídeň a po pár intenzivních hodinách rozvoje svých buugengových schopností strávili zbytek času rozebíráním blížícího se natáčení.

Pondělí – Ladíme detaily

Den začal tréninkem v tělocvičně v Brně. Cíl byl jasný – dokončit choreografii a natočit ji. Odpoledne jsme věnovali vytvoření světelného podkresu. Pomoci programování LED pomůcek – buugeng a poi jsme si posvítili na to, aby barvy a správné načasovaní efektů vyjadřovalo naše vize. V podvečer ještě rozvinuli nápad, jak zamaskovat LED poi sloužící jako dekorace, a tak se zrodily naše mráčky – vhodný “obal” vzhledem k snové lokaci projektu.

Úterý – Cesta na set

V úterý ráno se už jen doladily detaily. Po sbalení podle nemalého seznamu potřebných věcí se všichni začali chystat na cestu na natáčecí set u r.visual. Po obědě vyrazili a cestou se stihli zastavit na poslední nákupy – důležité věci pro naše natáčení (doutník, masky na překrytí obličeje, atd.). Vše se nám nečekaně povedlo nakoupit už v prvním obchodě a tak dobiti pozitivní energií jsme vyrazili dále. Na večer už jsme byli u Ritche z r.visual.

Středa – Začátek natáčení a komplikace

Vše se zdálo být připravené, takže první klapka mohla bez obtíží padnout už v 8 ráno. Měli jsme vybrané a domluvené 3 lokace. Nejdříve jsme natáčeli finální scénu s Manuelem, a to ve Zlínské cukrárno-kavárně Delikana. Potom jsme se přesunuli do baru Indian, kde jsme natáčeli úvodní scénu s naším Romanem.

 

Pauza na jídlo a přesun do ateliéru.

Natáčení

Zde začal boj s časem, což zná asi každý, kdo někdy organizoval jakýkoliv projekt. Námi vymyšlené mráčky nemohly být totiž převezeny už hotové, a tak se musely dodělávat na místě, což zabralo 1-2h včetně jejich navěšení. Nebýt pomoci Patrika a Vendy, našich úžasných členů, tak bychom tam byli snad ještě dnes.

Když se vše vyřešilo, konečně jsme se mohli vrhnout na to, na co jsme se těšili nejvíce – natáčení. Nacvičenou choreografii jsme na místě předvedli snad stokrát, a tak měl r.visual možnost zachytit ji ze všech možných úhlů. V deset večer padla poslední klapka a vše bylo u konce.

Hotovo

Tímto bychom chtěli poděkovat celému realizačnímu týmu za jejich maximální nasazení a pomoc, bez které by tento projekt nikdy nevznikl. Jménem celé skupiny Ilumia děkujeme!

Na finální video se můžete těšit již velmi brzy!

Chimaera

A chimera ( pronounced chie’mera ) is a mixture of two species.
The term is derived from the Greek chimaira (Χίμαιρα), a mythological creature.
Chimaera was usually described as a merging of parts of a lion, a goat and a Snake.

Umělci Roman Dobusch & Manuel Maes
Chimaera video od r.visual
Fotografie od Lukáš Františák
Světelný support od Lighttoys
Článek od Matouš Dvořák
2019-05